Gala Sportului Doljean: au fost premiați sportivii cu performanțe notabile în 2019

Marți seara, în Aula Buia a Facultății de Agronomie din Craiova, a avut loc ediția 2019 a Galei Sportului Doljean.

 Gala sportului Doljean 2019

Evenimentul a fost organizat de către Direcția Județeană pentru Sport și Tineret și a beneficiat de prezența unor importanți oameni de sport care își desfășoară activitatea Dolj. Sportivii au primit diplome și premii, oferite cu sprijinul Consiliului Județean Dolj, al Primăriei și Consiliului Local Craiova. 

Premii juniori

Nițu Maria Larisa Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul II – Campionatul European de lupte, juniori 72 kg

Capezan Amina Roxana Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul III - Campionatul European de lupte, juniori 65 kg

Coman Ștefan IonuțClubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul V - Campionatul European de lupte, juniori 72 kg

Popescu Luiza Raluca Clubul Sportiv Școlar  Craiova
Locul V – Campionatul European tenis de masă, juniori echipe

Coman Mihai AlexandruClubul Sportiv Municipal Craiova
Locul III - Campionatul European de tenis, juniori,
Locul III - Campionatul European de tenis, juniori echipe,
Locul II - Campionatul European de tenis, cadeți

Bora Alisa Liceul cu Program Sportiv Petrache Trișcu Craiova
Locul V - Campionatul European de lupte, cadeți 40 kg

Băran Ionela AdrianaClubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul V – Campionatul Balcanic de judo, juniori 52 kg,
Locul V – Cupa Europei judo, juniori 52 kg

Mitran David Gabriel Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul III – Cupa Europei judo, juniori 81 kg,
Locul I – Campionatul Balcanic de judo, juniori 81 kg

Cobîrlău Ionuț Damian Clubul Sportiv Centura Neagră Craiova
Locul I - ech, Campionatul Mondial de karate fudokan – jun, proba kata,
Locul II – ind.  Campionatul Mondial de karate fudokan – jun, proba kumite

Vasile Mădălina Maria LPS “PETRACHE TRIȘCU” Craiova
Locul I - ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite shobu ippon,
Locul II - ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite shobusanbon,
Locul III - ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite WKF

Manta Irina Bianca Clubul Sportiv Jion Craiova
Locul I - ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite shobu ippon,
Locul II - ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite shobusanbon,
Locul II – ech. Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite

Gala sportului Doljean 2019 Juniori

Premii seniori

Kovacs Răzvan Marian– Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul V - Campionatul European de lupte, seniori, 57 kg

Lică Laurențiu– Sport Club Municipal Craiova
Participant - Campionatul European de volei, seniori

OlteanuRăzvan– Sport Club Municipal Craiova
Participant - Campionatul European de volei, seniori

SusonSilviu– Sport Club Municipal Craiova
Participant - Campionatul European de volei, seniori

CorneschiIlieAlexandru–Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul V – Campionatul Balcanic de atletism, seniori, 5000metri

Bălan Cristina Daniela –Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul II – Campionatul Balcanic de atletism, seniori, echipe 4 x 400m,
Locul III – Campionatul Balcanic de atletism, seniori, cros echipe

Călărașu Anița Maria Isabel– Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul I - ech, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kata,
Locul I - ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite WKF,
Locul II - ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite shobu ippon,
Locul III - ech, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), juniori, proba kumite

Iordache Aurelian Gabriel – Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul I - ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kumite shobu ippon,
Locul II - ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kumite shobusanbon

Gogoloși Bogdan – Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul I - ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kumite,
Locul I - ech, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kumite,
Locul II - ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kumite shobusanbon,
Locul II - ind, Campionatul Mondial de karate shotokan (WSF), seniori, proba kumite shobu ippon

Neagu Adrian –Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul I – Campionatul Mondial de atletism master, proba lungime,
Locul I – Campionatul European de atletism master, proba lungime,
Locul I – Campionatul Balcanic de atletism master, proda 60 metri

 

Premii antrenori

Banciu Petre  - antrenoral sportivelor Nițu Larisa și Capezan Roxana

Cimpoeru Marius – antrenor al sportivului Coman Ștefan

Georgescu Mihai Cătălin – antrenor al sportivei Popescu Luiza

Banciu Nicolae Alexandru – antrenor al sportivului Coman Alexandru

Voinea Mihai Daniel – antrenor al sportivilor Băran Ionela și Mitran David

Popescu Adrian – antrenor al lotului national de volei feminin, junioare și tineret

Săvoiu Daniel – antrenor al lotului national de volei masculine, juniori

Totîlcă Ionel – antrenor al sportivei Manta Irina Bianca

Gîrleșteanu Oana Maria – antrenoare a sportivului Cobîrlău Damian

Mitroi Geri Constantin – antrenor al sportivilor Vasile Mădălina, Călărașu Isabel, Gogoloși Bogdan, Iordache Gabriel

Pascu Dănuț – antrenor al Lotului national de voleimasculin, seniori, antrenor al sportivilor Lică Laurențiu, OlteanuRăzvan, SusonSilviu

Ionescu Marius Viorel – antrenor al sportivului Corneschi Alexandru

Sorescu IleanaSanda – antrenoare a sportivei Bălan Cristina

 

Premii speciale pentru întreaga activitate în domeniul sportului

Natalia Andrei

Participantă la Jocurile Olimpice de la Montreal 1976, Moscova 1980 - atletism 1500 m
Medaliată cu aur în proba de cros echipe la Campionatul Mondial 1975.

Cristieana Cojocaru

Medaliată cu bronz în proba de 400 m garduri la Jocurile Olimpice de la Los Angeles 1984
Medaliată cu Aur în proba de 800 m la Campionatul Mondial de atletism în Sală 1985

NiculinaLazarciuc

Participantă la Jocurile Olimpice de la Moscova 1980 atletism 4x400m

Aurora Dobre Ungureanu pentru activitatea de voluntariat în domeniul sportului.

 

Premii speciale pentru activitatea în sportul de performanță.

Clubul Sportiv Universitatea Craiova – director Pavel Badea

Clubul Sportiv Municipal Craiova – director Călin Mircea

Sport Club Municipal Craiova – director Pascu Nicolae

Liceul cu Program cu SportivPetracheTrișcu Craiova – director Mitroi Geri

Clubul Sportiv Școlar Craiova – director Staicu Alin

Colegiul Național Nicolae Titulescu Craiova– director Bogdan Ionel

 

Premiu special pentru activitatea de formare a specialiștilor și sprijinirea sportului de performanță

Facultatea de Educație și Sport Craiova – decan prof.dr. Dragomir Marian

Premiu special pentru activitatea în domeniul sportului.

Inspectoratului Școlar Județean Dolj 

Gala sportului Doljean 2019 Cei mai buni

ANTRENORULUI ANULUI 2019

Cimpoeru Aurel - antrenoral sportivei Anghel Alexandra

SPORTIVUL ANULUI 2019 SPORT DE ECHIPA

CICÎLDĂU ALEXANDRU – Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul IV – Campionatul European de Fotbal, tineret

SPORTIVUL ANULUI 2019 SPORT INDIVIDUAL

ANGHEL ALEXANDRA–Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul IV – Campionatul European de lupte, senioare, categoria 72 kg,

Locul IV – Campionatul European de lupte, Under 23, categoria 72 kg,

Locul V – Campionatul Mondial de lupte, senioare, categoria 72 kg.

X

Right Click

No right click