Alb-albaștrii au pierdut primul meci sub comanda lui Ovidiu Stângă. Slatina-FCU, scor 1-0!

FC Universitatea Craiova a încheiat stagiul de pregătire de la Mogoșoaia.

ovidiu stanga

Știința a făcut în perioada 20 ianuarie-1 februarie un stagiu de pregătire în baza echipei naționale de la Mogoșoaia, după ce inițial alb-albaștrii efectuaseră și două săptămâni de antrenamente în Bănie. Astfel că, după aproximativ o lună de când Ovidiu Stângă a preluat conducerea băncii tehnice a lui FC Univesitatea Craiova, în mod sigur antrenorul juveților și-a făcut deja o părere despre potențialul fiecărui jucător din lot.

În cele trei partide de verificare din timpul cantonamentului, Stângă a dat șansa să joace tuturor jucătorilor deplasați la Mogoșoaia și a urmărit în mod special să îi integreze cât mai repede în echipă pe cei trei jucători nou veniți, Luboya, Voicu și Ispas, dar a încercat să implementeze și sistemul 4-3-3.

În partida cu Ulmu a evoluat și Mario Enache, 17 ani, cel care a revenit la FCU, după împrumutul de la Filiași.

luboya

Alb-albaștrii au învins Kids Tâmpa Brașov, 9-0, Ulmu, scor 5-2 și au remizat cu Voluntari 2, scor 0-0. Însă, leii din Bănie nu au avut deloc zile ușoare în cantonamentul de la Mogoșoaia, deoarece oltenii au efectuat câte două antrenamente pe zi, iar cele fizice s-au desfășurat sub comanda lui Dan Vasilică și au fost extrem de tari. Ediție.ro vă mai informează că între timp Dragoș Albu a devenit căpitanul echipei, iar Claudiu Bălan este al doilea căpitan.

albu

Duminică seară, Ovidiu Stângă a decis să le dea liber la opt jucători, iar Ispas, Voicu, Vali Munteanu, Răducanu, Popa, Diakite,  Diallo și Ciolacu nici nu au mai însoțit echipa pentru partida de la Slatina.

În meciul împotriva echipei fostului jucător al Științei Daniel Rogoveanu nu au jucat nici alți fotbaliști ai lui FCU, cei care în mod sigur se vor regăsi printre titularii Științei la primul meci oficial din 2021. Este vorba de Baeten și Huyghebaert. Iar Anghelina și Cacheiro sunt accidentați. Antrenorul principal al liderului Ligii a doua a experimentat în prima repriză un nou sistem de joc pentru elevii săi, 3-4-3, iar în partea a doua a meciului Stângă a revenit la sistemul 4-3-3, cel pe care l-a folosit în primele trei confruntări amicale.

În repriza a doua, alături de Compagno, au fost folosiți în atac juniorii Grădinaru și Miuțescu. Dar din păcate alb-albaștrii nu au reușit să marcheze pe durata celor 90 de minute de joc, iar singurul gol al partidei a fost înscris în minutul 77 de jucătorul celor de la Slatina, Preda.

La acest meci au fost prezenți și câțiva fani au lui FC Universitatea Craiova, care s-au urcat pe digul Oltului, de unde au încercat să vadă jocul.

După ce au ajuns la Craiova, alb-albaștrii au primit liber de la Ovidiu Stângă până joi, iar cei opt jucători care au primit liber duminică seara se vor prezenta miercuri la antrenament.

FC Universitatea Craiova va disputa următorul meci amical sâmbătă, la Severin, cu Reșița.