Thriller în Bănie. FC Universitatea Craiova - Universitatea Cluj, 3-4

Stiința a pierdut încredibil partida cu U Cluj, 3-4.

sidibe u cluj

Ultimele două partide dintre U Craiova și Universitatea Cluj au fost jocuri spectaculoase, adjudecate de FCU, care l-au avut în prim-plan pe Aurelian Chițu. "Killer-ul" din Bănie, cinci goluri în poarta ardelenilor, și-a făcut și acum datoria pentru Știința, după ce a întors scorul de la 0-1 la 2-1 prin golurile marcate în minutele 50 și 60. Scorul fusese deschis de Nistor, min 37, printr-o reușită spectaculoasă, la singurul șut pe poartă al ardelenilor din prima repriză.

După ce Știința a dus scorul la 2-1, Baeten îi bagă din nou în meci pe ardeleni, după ce alunecă și face un henț în propriul careu. Nistor transformă cu siguranță și duce scorul la 2-2. Dar „Dicanio" mută magistral, iese Baeten și intră Sidibe, iar micuțul fotbalist al Științei duce tabela la 3-2 la prima sa atingere de minge. Numai că FC Universitatea Craiova nu reușește să țină nici de această dată de rezultat. Chipciu, căpitanul lui U Cluj, îl învinge de două ori pe Robert Popa, min 80 și 87, iar FCU pierde incredibil acest meci, deși a marcat trei goluri pe teren propriu.

blanuta

U CRAIOVA: 31. R. Popa - 18. Compagnucci, 3. Paramatti, 14. Henriques, 30. Van Durmen - 8. Dr. Albu, 6. Vl. Achim - 24. Baeten, 10. Bauza, 28. Bahassa - 11. Chițu

REZERVE: 50. Gurău, 2. Negru, 5. Kvakic, 72. Padula, 77. Asamouh, 74. Ciobanu, 23. Al. Pop, 51 Sidibe, 99. Blănuță

U CLUJ: 33. Gorcea - 88. Dimitrov, 6. Miron, 3. Mitrea, 5. Vătăjelu - 94. Bic, 16. I. Filip, 10. Nistor - 19. D. Popa, 7. I. Stoica, 27. Chipciu
REZERVE: 23. Iliev, 26. Oancea, 17. Pițian, 93. Călugăr, 18. perianu, 97. Hofman, 11. Tescan, 8. Calcan, 59. Popadiuc
ANTRENOR: Anton Petrea