Științei i-a trecut glonțul pe la cap. FC Universitatea Craiova - Slatina, 2-1!

FC Universitatea Craiova a obținut trei puncte în meciul cu Slatina și este liderul Ligii 2.

Balan

Adrian Mititelu a mărturisit după egalul obținut la Miercurea Ciuc, 1-1, că fiecare punct contează în lupta pentru promovare, iar patronul Științei știe ce știe. Alb-albaștrii au obținut ulterior patru victorii consecutive, iar acum FC Universitatea Craiova este liderul Ligii 2, cu 13 puncte. Însă, chiar dacă în meciul cu Slatina juveții nu au practicat un joc prea bun, totuși leii din Bănie au obținut trei puncte, grație unor execuții perfecte din 11 metri ale lui Claudiu Bălan. La oaspeți a jucat titular și fostul fotbalist al Universității, Rogoveanu.

Revenind la golurile înscrie de Bălan, atacantul Științei a punctat din "11" metri în minutele 4, respectiv  22, ultima reușită fiind una executată printr-o scăriță demnă de un mare fotbalist.

Dar, din păcate, în partea doua a jocului alb-albaștrii au avut o evoluție mai slabă, iar în minutul 82 oaspeții au marcat prin Ovidiu Popescu.

Ulterior, fanii lui FCU au urmărit cu mari emoții finalul partidei din fața televizoarelor, dorind parcă și mai mult să fie prezenți în tribune ca să își încurajeze frenetic favorții. Însă, înainte de golul celor de la Slatina, în minutul 73, tânărul Albu a făcut un fault clar în propriul careu asupra lui Doman, dar arbitrul Florin Mazilu nu a acordat lovitură de la 11 metri.

gat

Sesizând că oaspeții presează, în finalul partidei Nicolo Napoli îl scoate din teren pe Claudiu Bălan și îl introduce pe Diallo pentru a întări defensiva. Arbitrul consideră că italianul a făcut această mutare doar ca să tragă de timp, iar ulterior, celor patru minute de prelungire le-a mai adăugat încă un minut. Cu toate acestea, meciul s-a terminat 2-1, iar Știința este acum liderul Ligii 1, 13 puncte, cu două puncte peste ASU Poli Timișoara.

Una peste alta, băieții lui Napoli merită felicitați pentru efortul depus în meciul cu Slatina și trebuie să consemnăm neapărat și evoluția bună pe care Gugu a avut-o în defensivă, căpitanul Științei mobilizîndu-și exemplar colegii, ca un adevărat lider al vestiarului, în momentele grele ale jocului.

FC Universitatea Craiova  Popa – Gîț, Gugu (cpt.), Diakite, Huyghebaert –  Albu, Baeten – V. Munteanu, Anghelina ( Ciolacu 46′), Răducanu (Raicea 68′) – Bălan (Diallo 90+2′)

Rezerve neutilizate: Mogoșanu – Negru, Pop, Blidar, Campagno
Antrenor: Nicolo Napoli

CSM Slatina:  Grecu – Bodri, Cotigă, Manea, Deta –  Oprescu, Toma, Popescu, Rogoveanu (Vlada 78′) – Vas. Gheorghe (cpt.)(Doman 65′) – Stoica
Rezerve neutilizate: Velcu – Iana, Preda,  Radu, Grigore, Necșulescu, Demici
Antrenor: Mihai Ianovschi