Știința a câștigat la Tg Jiu, 4-2, iar FC Universitatea Craiova este liderul ligii a doua!

FC Universitatea Craiova a învins în deplasare Viitorul Pandurii Tg. Jiu, 4-2.

200920 viitorul pandurii fcu munteanu

Suporterii lui FC Universitatea Craiova nu își pot încuraja favoriții din tribune, dar urmăresc cu mari emoții în fața televizorului partidele alb-albaștrilor. Iar leii din Bănie nu își dezamăgesc deloc fanii. Jucătorii lui Nicolo Napoli au început foarte bine confruntarea cu Viitorul Pandurii, iar în minutul 9 Baeten driblează în stil de mare jucător un adversar și centrează excelent lui Vali Munteanu, cel care înscrie pentru Știința primul gol al jocului, dar și primul său gol în tricoul lui FCU. Însă gazdele reușesc extrem de repede egalarea, atunci când în minutul 15 Diakite este surprins ieșit din dispozitiv, undeva în  banda dreaptă de la mijlocul terenului, acolo unde nu a reușit să blocheze un adversar, iar după ce Jeremy nu a reușit nici el să închidă la timp, pe contraatac, Vlad Șerbănescu face 1-1.

Însă, pe teren se află și Claudiu Bălan, cel care în ultimul minut al primei reprize s-a înălțat imperial și a înscris spectaculos cu capul pentru Știința, după o centrare excelentă venită de la Vali Munteanu.

200920 viitorul pandurii fcu gol balan

În partea a doua a jocului, min 61, Nicolo Napoli, extrem de inspirat, decide să trimită pe teren arma secretă a Universității, iar Alex Raicea înscrie foarte repede și duce scorul la 3-1.

Din păcate, în minutul 69, Chiorean recuperează mingea în fața propriului careu și trimite o pasă de 20 de metri la Vlad Șerbănescu, cel care ulterior îl lobează pe tânărul Popa, ieșit în întâmpinarea acestuia. Viitorul Pandurii-Știința,2-3. Dar meciul nu s-a terminat, iar în minutul 81, Alex raicea, piticul atomic al Băniei, reușește dubla și duce Știința pe primul loc în Liga 2, la egalitate de puncte cu Rapid, dar cu un golaveraj mai bun.

200920 viitorul pandurii fcu raicea

Una peste alta, FC Universitatea Craiova este acum pe primul loc în clasament, iar cu liniște la echipă și cu multă muncă din partea băieților obiectivul promovării în Liga 1 poate să fie realizat în vara anului viitor.

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Moga – Ciul, Al. Băican, Misarăș (Ludușan 67′), Dragu – Chiorean (cpt.), Prejmerean (Mitrică 59′) – Șerbănescu (Vl. Costea 83′), Gîrbiță (Lixandru 5’9), Cioiu –   Paraschiv (Bădăuță 59′)

Rezerve neutilizate: Rob. Bodea – Copaci, Chelariu, Buia
Antrenor: Flavius Stoican

U Craiova 1948 SA: Popa – R. Negru, Gugu (cpt.), Diakite, Huyghebaert –  Albu, Baeten – Val. Munteanu (Raicea 67′), Anghelina, Rob. Răducanu ( Ciolacu 73′) – Bălan
Rezerve: Mogoșanu – Pop, Diallo, Zimța, Blidar, I. Zanfir
Antrenor: Nicolo Napoli