FCU a remizat la Târgu Jiu, alb-albaștrii rămân cu 13 puncte avans!

FC Universitatea nu a reușit să se impună în prima etapă a returului.

200306 fcu lipova 01 stoenac

Peluza Sud 97 a venit în număr destul de mare la Târgu Jiu într-o zi de vineri, la meciul cu Lipova, dar alb-albaștrii nu au reușit să le ofere fanilor bucuria obținerii tuturor celor trei puncte.

Abia ce ultrașii lui FCU dăduseră drumul la spectacolul din tribune, că echipa de pe locul doi din clasament a și deschis scorul, în minutul 2. Astfel că meciul a început pentru FCU de la 0-1 iar fanii Universității se rugau ca Stoenac să prindă din nou o zi mare. Mijlocașul alb-albaștrilor nu a dezamăgit nici în acest meci și, la mijlocul primei părți a jocului, Stoe a reușit egalarea după o acțiune personală.

Însă Cornel Suciu a greșit în minutul 43 și l-a faultat în propriul careu pe un jucător de la Lipova, arbitrul indicând punctul cu var. Codoban a luat mingea și a înscris cu sânge rece.

În partea a doua a meciului, jocul nu a mers așa cum își dorea Eugen Trică, dar, chiar și în aceste condiții, Tănase a adus egalarea pentru FCU, după o centrare perfectă venită de la Stoenac.

Dragu ar fi putut să aducă toate cele trei puncte pentru olteni dar a ratat incredibil în finalul partidei, din cinci metri.

Jocul s-a terminat 2-2 iar FCU își păstrează în continuare distanța de 13 puncte față de Lipova.