FC Universitatea Craiova domină autoritar seria a patra din Liga a treia.

Daesti FCU 191122

Pentru Știința facem orice! Sloganul suporterilor adevărați ai Științei a fost valabil și la partida cu Viitorul Dăești. Peste 300 de fani ai lui FCU au bătut sute de km după FC Universitatea Craiova și au cântat din primul până în ultimul minut, în ploaie, pentru echipa sufletului lor.

În mocirlă, deoarece pe un astfel de teren s-a jucat meciul, elevii lui Trică s-au luptat ca niște eroi, fiind conștienți că trei puncte obținute cu Dăești sunt foarte importante în economia promovării. Iar alb-albaștrii nu ne-au dezamăgit. Bălan a deschis scorul în minutul 31, după ce s-a desprins din marcaj si a șutat imparabil

La pauză s-a intrat cu 1-0, iar în partea a doua cei 22 de jucători au luptat pentru fiecare metru de teren. Cei care au avut câștig de cauză au fost tot elevii lui Trică, cu Stoenac ducând scorul la 2-0, în minutul 75. Spre final meciului, Rogoveanu a mai avut câteva acțiuni, dar terenul greu i-a dat dureri de cap și lui.

În final, Știința s-a impus cu 2-0, și după ce Pecica a pierdut pe teren propriu cu Cermei, s-a distanțat la 13 puncte de locul doi. Peluza Sud 97 nu l-a uitat nici pe Florin Costea, care a fost aplaudat înainte de startul partidei și și-a auzit numele scandat.

Daesti FCU 191122 galeria

FCU

Bodea - Negru, Gugu, Avram, Suciu - Pop, Tănase - Răducanu, Stoenac, Zimta - Balan

Au mai jucat Dragu, Rogoveanu, Zanfir

ETAPA 14 - vineri, 22 noiembrie, ora 14:00

ACS Poli Timişoara - Crişul Chişineu Criş   1-2
Sebastian Velcotă (62) / Marian Codrea (28, 69)

Fortuna Becicherecu Mic - LPS Cetate Deva    0-0

Progresul Pecica - Gloria Lunca Teuz Cermei    1-2
Szabolcs Szekely (77) / Bogdan Burlă (52 - penalty), Marius Călin (58)

CSC Dumbrăviţa - CS Hunedoara    3-4
Dorin Codrea (23), Marco Enciu (43, 51) / Marco Enciu (33 - autogol), Flavius Iacob (47, 62), Dorin Burlacu (59)

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii - Flacăra Horezu    1-1
Liviu Herci (45+1) / Adrian Stănică (86)

Viitorul Dăeşti - U Craiova 1948 SA    0-2
Claudiu Bălan (31), Marian Stoenac (75)

Naţional Sebiş - ACSO Filiaşi    4-2
Claudiu Vereş (14, 24 - penalty, 45), Florin Chitaş (57) / Claudiu Ghighilicea (26, 72)

Şoimii Lipova - Gilortul Târgu Cărbuneşti     4-1
Andrei Banyoi (10), Andrei Sulea (37, 75), Vlad Filimon (86) / Robert Bubuioc (25)