FC Universitatea Craiova a pierdut din nou două puncte pe teren propriu.

peluza sud 97 Tg. Jiu

Știința nu știe în Seria a patra, Liga a treia, cu ce adversar se bate în lupta pentru promovare, deoarece de la etapă la etapă ocupanta locului doi se tot schimbă. Însă, trebuie să recunoaștem că prima repriză din meciul cu Pecica a fost probabil cea mai slabă repriză făcută de elevii lui Eugen Trică în acest campionat. Cu Zimța și Răducanu pe benzi, atacul oltenilor a fost apatic, în primul mitan, iar Bălan nu a avut parte de nicio o pasă mai de Doamne ajută. Tânărul Zimța a șutat întâmplător, în minutul 9, în bara transversală, acesta fiind poate cea mai mare ocazie de gol a Științei din prima parte a jocului, Dar, ulterior nici Stoenac nu a fost norocos. în minutul 15, atunci când a șutat din lovitură liberă.

Astfel că, la cabine s-a intrat cu un 0-0, dar spectatorii nu își pierduse încă speranța. În partea a doua a jocului Știința a fost mult mai periculoasă, iar Răducanu putea să aducă bucuria în rândurul fanilor lui FCU, dar șutul său a lovit bara din dreapta a portarului oaspeților. Ulterior, Bălan s-a tot bătut în continuare de unul singur în avanposturi, pentru că pasele lui Raicea nu mai aveau să vină de această dată. Mijlocașul Științei nu a prins lotul din cauza unor probleme medicale, iar cei care s-au aflat pe teren nu au putut să îl pună în valoare pe atacantul Universității.

raducanu

Însă, nu trebuie să facem un capăt de țară după acest nou pas greșit de pe teren propriu, deoarece niciun adeversar din Seria a patra nu este capabil să țină pasul cu FCU în lupta pentru promovare. Mai mult, Horezu, chiar a pierdut pe teren propriu în această etapă. Totuși, este de urmărit ce s-a întâmplat cu Bodea, deoarece portarul oltenilor era anunțat ca titular, dar s-a accidentat la încălzire. Nu în ultimul rând, băieții lui Trică trebuie să rămână în continuare concentrați, deorece promovarea nu este nici pe de parte jucată, iar fanii Științei nu mai acceptă sub nicio formă ratarea obiectivului și în acest campionat. Paradoxal este faptul că după această etapă, Știința are un avans de nouă puncte față de locul doi, Chișineu Criș, formație pe care alb-albaștrii au zdrobit-o în campionat cu scorul de 5-0.

stoenac

FC Universitatea Craiova

Chindriș-Negru, Suciu, Gugu, Cristiu-Pop- Tănase, Răducanu, Stoenac- Zimța-Bălan.

Au mai jucat: Avram, Tudor, Rogoveanu

SERIA 4, etapa 11

vineri, 1 noiembrie, ora 14:00
Şoimii Lipova - Viitorul Dăeşti     4-0
Andrei Banyoi (25, 74), Denis Rusu (52), Florin Istrate (61)

sâmbătă, 2 noiembrie, ora 14:00
Naţional Sebiş - ACS Poli Timişoara  5-1
Florin Chitaş (1), Adrian Balha (5, 38, 90), Eduard Cornea (44) / Remi Ochea (42)
Gilortul Târgu Cărbuneşti - CSC Ghiroda şi Giarmata Vii    1-0
Marius Ion (69)
ACSO Filiaşi - CSC Dumbrăviţa    2-4
Claudiu Ghighilicea (10), Alexandru Armăşelu (59 - penalty) / Octavian Drăghici (15), Dorin Codrea (18, 32), Andrei Făgărăşanu (90+2)
Flacăra Horezu - Fortuna Becicherecu Mic    0-2
Răzvan Cluci (15 - penalty), Ovidiu Oancia (74)
CS Hunedoara - Crişul Chişineu Criş   1-2
Dorin Burlacu (85) / Florin Mateucă (5), Carlos Scarlat (30 - autogol)
Gloria Lunca Teuz Cermei - LPS Cetate Deva   1-3