Eliminare din Cupa României, după două lovituri de la 11 metri refuzate Științei. FCU-Sepsi, 0-1!

FC Universitatea Craiova a pierdut partida cu Sepsi, 0-1, din optimile Cupei României.

sepsi

Știința nu a reușit să lege două victorii la rând sub mandatul lui Flavius Stoican, deși a alb-albaștrii au început partida cu Sepsi destul de bine, iar Bălan putea să deschidă scorul în mintul 6, atunci când a scăpat singur cu Niczuly, însă nu a reușit să îl învingă pe goalkeeperul oaspeților.

Cu un Marquet destul de activ în primele 25 de minute ale partidei, Știința părea că domină prima parte a meciului. Însă, din nou arbitrul și-a făcut numărul împotriva leilor din Bănie și la acest meci. După ce i-a refuzat un penalty lui Baeten, ulterior i-a refuzat o lovitură de la 11 metri la fel de clară și lui Sidibe.

Cum ocaziile în fotbal se răzbună, Sepsi deschide scorul în minutul 38, după ce Achahbar a șutat în forță de la 25 de metri, trasorul e deviat decisiv de Gajic, cu capul, iar Popa nu mai putut să facă nimic. Astfel că, la pauză Sepsi a intrat la vestiare în avantaj.

În partea a doua a jocului Stoican decide să facă câteva schimbări, iar Raicea, Vieira, Ondaan și Bușu apar și ei pe gazon. Dar Știința tot nu a reușit egalarea deși, Marquet a avut o ocazie mare de gol, atunci când a tras spectaculos dintr-o lovitură liberă, iar șutul său a fost scos de sub bară de portarul oaspeților.

Pe final, arbitrul partidei acordă trei cartonașe roșii. Din tabara Științei au fost eliminați Kovacic și Vieira, iar de la Sepsi, portarul Niczuly. Totul s-a întâmplat în urma unui meleu, după ce goalkeeperul oaspeților a întîrziat repunerea mingii.

Meciul se termină cu Popa în atac, după ce alb-albaștrii au încercat să egaleze la ultimul corner al jocului.

FC Universitatea Craiova: Popa - Negru, Kovacic, Gajic, Huyghebaert - Baeten, Asamoah, Marquet - Sidibe, Bălan, Van Durmen

Rezerve: Mogoșanu, Albu, Raicea, Bușu, Bakayoko, Ondaan, Pop, Da Costa, Blidar
Antrenor: Flavius Stoican

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu - Gonzales, Păun, Achahbar, Ashkovski - Ștefănescu, Luckassen
Rezerve: Began, Damascan, Nandor Tamas, Tincu, Bărbuț, Chunchukov, Aganovici, Ispas, Golofca
Antrenor: Cristiano Bergodi