Laureaţii Festivalului Internaţional de Literatură „MIHAI EMINESCU”

Au fost desemnaţi laureaţii Festivalului Internaţional de Literatură „MIHAI EMINESCU”, cărora li se vor înmâna premiile, în zilele de 14-15 ianuarie, la Băile Herculane, Orșova şi Drobeta Turnu Severin.

FestEminescu

Juriul festivalului, condus de prof. univ. dr. Mihai Cimpoi (președinte), Florian Copcea (secretar) și membrii Paul Aretzu, Vasile Bahnaru (Republica Moldova), Nicu Ciobanu (Serbia), Delia Muntean, Lucian Gruia, au acordat următoarele premii:

*La statuia poetului Mihai Eminescu din orașul Băile Herculane, joi, 14 ianuarie 2021, ora 10.00, PREMIUL „EMINESCU”:

1. Zenovie CĂRLUGEA (Tg. Jiu)

2. Doru Dinu GLĂVAN (București)

3. Gheorghe VIDICAN (Oradea)

*La statuia poetului Mihai Eminescu, din oraşul Băile Herculane, joi, 14 ianuarie 2021, ora 10.00, PREMIUL „PAMFIL ȘEICARU”:

1. Gheorghe RANCU (Șopotul Nou)

2. Vasile BARBU (Serbia)

*La statuia poetului Mihai Eminescu, din orașul Orșova, joi, 14 ianuarie 2021, ora 12.00, PREMIUL „EMINESCU”:

1. Aurel Maria BAROS (București)

2. Dumitru DRINCEANU (Orșova)

3. Miron MANEGA (București)

*La statuia poetului Mihai Eminescu, din orașul Orșova, joi, 14 ianuarie 2021, ora 12.00, PREMIILE „PAMFIL ȘEICARU” și „EMINESCU”:

1. Adrușa R. VĂTUIU (Orșova)

2. Adrian MUNTEANU (Brașov)

3. Carmen DĂRĂBUȘ (Baia Mare)

4. Mihai PETRE (Hunedoara)

5. Cornel BOTEANU (Bala)

6. Lucian MARINA (Serbia)

6. Victoria MILESCU (București)

8. Adina Marina TABACU (București)

*La Mănăstirea „Sfânta Ana”, Orșova, joi, 14 ianuarie 2021, ora 12.30, PREMIUL „PAMFIL ȘEICARU”:

1. Președintelui Republicii Moldova, Maia SANDU

2. P.S. NICODIM, Episcopul Severinului și Strehaei

3. Pr. Mihai ZORILĂ, vicar al Episcopiei Severinului și Strehaiei

4. Maica IUSTINA, Stareța Mănăstirii „Sfânta Ana”

*La Drobeta Turnu Severin, vineri, 15 ianuarie 2021, ora 11.00 (urmează să se comunice locația):

A. PREMIUL „EMINESCU”, următorilor membrii ai Uniunii Scriitorilor din România:

1. Emanuela BUŞOI (Drobeta Turnu Severin)

2. Titu DINUŢ (Șișești)

3. Victor RUSU (Drobeta Turnu Severin)

4. Aureliu GOCI (București)

B. PREMIUL „PORNI LUCEAFĂRUL” pentru promovarea Culturii Române (cu medalie):

1. Prof. Alina TEIŞ

2. Daniela VÂLCEANU (Drobeta Turnu Severin)

3. Diana CIUGUREANU (Republica Moldova)

4. Ela BĂLESCU (Drobeta Turnu Severin)

6. Adina BOGDAN (Drobeta Turnu Severin)

7. Mircea LELEA (Serbia)

8. Anna Eichert-GIURCĂ (Drobeta Turnu Severin)

9.Daniela GUMANN (Austria)

C. PREMIUL „HYPERION”:

1. Mihaela AGULESCU-NEWMEISTER (Germania)

2. Marius ARBĂNAȘI (Drobeta Turnu Severin)

Organizatorii manifestărilor dedicate Zilei Culturii Naționale și aniversării Zilei de Naștere a „Luceafărului Poeziei Românești – MIHAI EMINESCU”, sunt: Consiliul Județean Mehedinți, Centrul Cultural „Nichita Stănescu”, Primăria municipiului Drobeta Turnu Severin, Palatul Culturii „T. Costescu”, Primăria orașului Băile Herculane, Episcopia Severinului şi Strehaiei, Mănăstirea „Sfânta Ana” Orșova, Fundația Culturală „LUMINA”.

Notă 1: Vor fi acordate și diplome de onoare unor distinși truditori întru cuvânt (prezenți la manifestări) și susținătorilor evenimentelor organizate.

Notă 2: Organizatorii îi roagă pe premianți să se conformeze normelor de sănătate, să poarte mască, obligatoriu şi să participe numai la manifestarea la care vor primi distincţia.

 

Ultimele știri