România conduce Franța cu 2-1, după ce Simona Halep a câștigat partida cu Coroline Garcia, scor 6-7, 6-3, 6-4.

Primele rachete ale României și Franței au disputat o partidă nerecomandată cardiacilor în sala de la Rouen la primul meci de simplu al zilei in semifinala de Fed Cup. Liderul României, dar totodată și ocupanta locului doi în clasamentul WTA, Simona Halep a început destul de prost meciul, iar Garcia s-a desprins după primele 16 minute la 4-0.

Însă Halep a avut ulterior un tur de forță și a dus meciul la 5-4, iar apoi a servit pentru câștigarea primul set. Însă Garcia a revenit și a împins meciul in tibreak, acolo unde s-a impus cu 7-5. Dar Halep nu a cedat și a câștigat în stil de mare campioană următoarele două seturi cu scorul de 6-3, 6-4 după un joc spectaculos cu întoareceri de scor de ambele părți.

În cel de al doilea meci de simpu al zilei se vor întâlni Irina Begu-Pauline Parmantier.