Nu a fost loc pentru surprize in manșa tur a sferturilor de finală ale UEFA Europa League, unde favoritele par să fi rezolvat deja calificarea în penultimul act

ramsey

Spre deosebire de jocurile din sferturile Ligii Campionilor, seara de UEL a oferit mult mai puțină precauție și mult mai multe reușite.
La Londra, Arsenal a avut nevoie de doar o repriză la turație maximă pentru a lua o opțiune mai mult decât serioasă la calificarea în semifinale, în dauna italienilor de la Napoli. Gazdele au deschis scorul rapid, după doar 15 minute, prin galezul Aaron Ramsey, jucător ce pare să își ia adio de la “tunari” cu evoluții ce îl vor face regretat de fanii londonezi.

A fost 2-0 după alte 10 minute de joc, atunci când Koulibaly a deviat nefericit în propria poartă un șut slab al lui Lucas Torreira. În continuare, englezii au ratat mai multe șanse de a-și augmenta avantajul, în timp ce Napoli a părut să intre sporadic în joc, pe parcursul mitanului secund. Astfel, la final, tabela arăta același scor, 2-0, rezultat ce nu lasă prea multe speranțe gazdelor de la returul de pe “San Paolo”.

Și mai aproape de semifinale pare a fi Valencia, după succesul conturat pe final, în duelul spaniol din sferturi contra lui Villarreal. “Liliecii” au pornit meciul practic cu avantaj de un gol. După doar 5 minute de la start, Parejo nu a putut înscrie din penalty, însă Guedes a urmărit balonul respins de portar și a făcut 1-0. Egalarea a venit înainte de pauză, tot de la punctul cu var, autor fiind de această dată Santi Cazorla.

Repriza secundă a adus faze de gol la ambele porți, însă tabela a rămas nemișcată până după minutul 90. În primele secunde de timp suplimentar, oaspeții au trecut din nou la conducere după reușita de senzație a lui Daniel Vass. Două minute mai târziu Valencia și-a securizat victoria și în mare măsură și calificarea, după ce Guedes și-a trecut în cont al doilea gol al serii, la capătul unui contraatac.

Joao Felix, noul star al Portugaliei

Multe goluri s-au înscris și în jocul disputat pe “Estadio Da Luz” din Lisabona, unde Benfica a găzduit-o pe Eintracht Frankfurt. “Vulturii” au deschis scorul din lovitură de pedeapsă, prin Joao Felix, în minutul 20, fază la care oaspeții au rămas în 10 după eliminarea lui N’Dicka. Deși cu un om în minus, nemții au izbutit egalarea prin vedeta Jovic, însă același Joao Felix a replicat imediat și a stabilit scorul pauzei, 2-1.
După odihnă, puștiul Felix a ținut să arate că recitalul său încă nu se încheiase. Mai întâi, portughezul de doar 19 ani s-a implicat cu o deviere ce s-a transformat în assist la golul de 3-1 reușit de Ruben Dias (‘50). Patru minute mai târziu, Joao Felix a intrat în istorie, devenind cel mai tânăr autor al unei “triple” în Europa League.

La 4-1, gazdele s-au relaxat și și-au permis să rateze câteva mari șanse de gol, iar nemții au izbutit reducerea handicapului, prin Paciencia, după o lovitură de colț. S-a încheiat 4-2, scor ce le permite portughezilor să abordeze cu mult optimism returul de peste o săptămână.

Ceea ce trebuia să fie cel mai dezechilibrat duel al etapei a oferit cel mai strâns rezultat de joi seara. La Praga, Chelsea a dat piept cu Slavia, echipă la care craioveanul Băluță nu a prins nici măcar banca de rezerve. După un început promițător al gazdelor, Willian le-a dat primele emoții celor din tribune, însă șutul brazilianului a nimerit doar transversala, la capătul a ceea ce avea să rămână cea mai importantă ocazie a primei reprize.

Partea secundă s-a desfășurat după același tipar, cu Slavia atacând insistent, dar fără succes în fața unui Kepa aflat în zi mare. Englezii au fost însă cei care au “dezghețat” tabela, cu patru minute înainte de final, când același Willian a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Marcos Alonso. 0-1 scor final și Chelsea poate deja să își facă planuri pentru semifinale înaintea returului de pe “Stamford Bridge”.

Sursă foto: Getty Images