Favoritele serii au avut evoluții complet diferite în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor

naby

Marți seara au avut loc primele dispute din cadrul sferturilor UEFA Champions League, sezonul 2018-2019. La Londra, noua arenă a lui Tottenham a găzduit în premieră un meci în competiția supremă la nivel de club, Spurs dând piept cu una dintre favoritele la câștigarea trofeului, Manchester City.

Așa cum cei doi antrenori au anunțat încă de la conferința de presă ce a prefațat partida, cele două echipe au avut o misiune clară pentru jocul de marți seară, anume aceea de a termina cele 90 de minute cu propria poartă intactă. A rezultat un meci destul de puțin spectaculos, fără prea mari ocazii de gol.

Chiar și așa, scorul putea fi deschis încă dinainte de parcurgerea primului sfert de oră al disputei. Arbitrul Bjorn Kuipers a acordat un penalty pentru oaspeți, după consultarea VAR-ului, Însă vedeta lui City, Sergio Aguero, nu a putut transforma în gol imensa șansă, Lloris reușind să pareze execuția atacantului argentinian. Precauția a pus apoi stăpânire pe joc, iar remiza albă scontată de cei doi tehnicieni părea cel mai plauzibil rezultat.

Rămași fără Harry Kane, accidentat grav la glezna stângă în debutul reprizei secunde, “pintenii” au dat lovitura în minutul 78. Atunci, coreeanul Son a profitat de serviciul excelent al lui Eriksen, coroborat cu stângăciile defensivei lui Guardiola, balonul șutat cu putere de atacantul gazdelor găsind drumul spre plasa porții, pe sub goalkeeperul oaspeților, Ederson. S-a încheiat 1-0, astfel că City va avea o misiune infernală peste o săptămână, în returul de pe “Etihad Stadium”.

Liverpool a răpus “Dragonii”

În celălalt meci al serii, la Liverpool, gazdele înfruntau pe FC Porto în ceea ce se anunța a fi cel mai dezechilibrat sfert de finală din actuala ediție a UCL.

Calculele hârtiei s-au adeverit de această dată, oamenii lui Klopp având nevoie de doar 5 minute pentru a înscrie primul gol al serii. Șutul lui Naby Keita, din marginea careului mare, deviat decisiv de Oliver Torres, l-a lăsat fără replică pe Casillas, mingea intrând în plasă aproape de vinclu. S-a făcut 2-0 la puțin după jumătatea primei reprize, atunci când Firmino a reluat simplu, din careul mic, pasa excelentă venită din dreapta, de la Trent Alexander-Arnold.

În ciuda altor câteva mari ocazii venite la ambele porți, disputa de pe “Anfield” s-a încheiat 2-0, “cormoranii” putându-se considera cu un pas în semifinale, înaintea returului de miercurea viitoare, din Portugalia.