Mario Enache, 15 ani, a fost pentru prima dată în viața lui titular într-un meci oficial la FC Universitatea Craiova!

RS501 IMG 2567 mario enache eso

Indiferent de situație, Știința trebuie să ducă campionatul până la final, chiar dacă Turris Măgurele are un avans liniștitor de puncte în fața oltenilor, iar mulți spun că elevii lui Eric Lincar sunt deja cu un picior în Liga 2.

Astfel că, Adrian Filip, antrenorul principal al oltenilor, nu are ce face și trebuie să își motiveze elevii să dea totul pe teren, până în ultima etapă. Însă staff-ul tehnic al lui FCU a surprins pe toată lumea, după ce la partida cu Bascov de vineri, în poarta Științei a apărut Mario Enache (foto), 15 ani. Iar surpriza a fost una foarte plăcută deoarece acest copil s-a comportat pe toată durata partidei ca un fotbalist matur.

Mezinul din tabăra oltenilor a fost sigur în intervențiile sale, iar pe durata celor 90 de minute nu a ezitat să țipe la colegii săi din câmp și să îi coordoneze din poartă așa cum făcea pe timpuri Bogdan Lobonț, cel care era cunoscut pentru timbrul său vocal în timpul jocurilor. Însă fanii alb-albaștrilor prezenți la meciul de la Severin nu au ezitat să îi transmită lui Mario Enache că, de acolo de sus, din ceruri, Cristi Neamțu este alături de el și este mândru că, după foarte mulți ani, în sfârșit, are din nou un urmaș demn de tricoul lui FC Universitatea Craiova.

Două reprize diametral opuse!

Revenind la meciul de la Severin, Știința a practicat un joc mai slăbuț în prima parte a disputei, dar Adrian Filip și-a dat imediat seama că după pauză trebuie să schimbe sistemul deoarece jocul în 4-3-3 nu îi permitea lui Codoban să își pună în valoare calitățile pe care le are. Astfel că, după minutul 46, fostul fotbalist al celor de la Botoșani și-a dat drumul la joc, iar acest lucru s-a văzut exclusiv pe teren, acolo unde acțiunile pe care alb-albaștrii le-au avut au fost cele pe care spectatorii și fanii lui FC Universitatea Craiova le așteptau încă de la început..

Așa că, până la deschiderea scorului mai era doar o chestiune de timp, iar ulterior Știința a "lovit" de trei ori prin Bălan, Tănase, dar și prin arma secretă din todeauna, Alex Raicea. În partea a doua a meciului pe teren au mai fost trimiși, Ciucă, Raicea, Răducanu și Cristiu. După victoria de la Severni, scor 3-0 cu Bascov, Știința a urcat pe locul doi în clasament,cel puțin până la ora meciului Turris-Horezu,iar acum urmează să se pregătească pentru meciul cu Filiași.