FC Universitatea Craiova s-a împus la limită în deplasarea de la Strejnicu, acolo unde Știința a întâlnit Astra 2.

Capture ASTRA 2 STIINTA

Adrian Filip a decis să facă mai multe schimbări în primul "11" al Științei, iar alb-albaștrii au început pentru prima dată în acest sezon cu un cuplu inedit de fundași centrali, Dănănae-Moț. Craioveanul Suciu a urcat din nou la mijlocul terenului, "la închidere", acolo unde a demonstrat că este unul dintre jucătorii care merită să rămână la Știința și de la vară. În prima repriză oltenii nu au reușit să marcheze, deși Astra 2 nu le-a pus mari probleme jucătorilor din Bănie.

Dar în partea a doua a meciului, jocul cu Astra 2 s-a mai animat, iar Claudiu Codoban ar fi putut să deschidă scorul după ce a șutat spectaculos de la 25 de metri, dar balonul din transversală a căzut pe linia porții, așa cum arbitrul a făcut semn, deși craiovenii au cerut gol valabil. Însă Adrian Filip a decis să arunce din nou în luptă arma secretă, iar Alex Raicea, după ce l-a înlocuit pe Șter, a obținut o lovitură de la 11 metri în minutul 71. Bălan a marcat, iar oltenii se întorc de la Strejnicu cu toate cele trei puncte.

Turris Măgurele a mâncat bătaie la Alexandria, scor 2-1, iar distanța dintre Stiința și liderul Ligii III este acum de 9 puncte.