FC Universitatea Craiova își continuă marșul spre liga a doua.

191102 FCU Pecica 05 Stoenac

Știința își continuă marșul spre liga a doua, iar în această etapă alb-albaștrii au avut o oprire la Dumbrăvița, acolo unde elevii lui Eugen Trică au jucat cu ocupanta locului trei în clasament. Meciul a început bine pentru Universitatea, iar Zimța a marcat cu capul, în minutul 9, după o centrare senzațională, marca înregistrată Marian Stoenac. Însă, deși Alex Raicea a avut șansa să facă 2-0, gazdele au egalat, în minutul 25, prin Drăguț, atunci când Cristiu și Avram au fost depășiți destul de ușor la faza respectivă.

Din păcate jocul Științei de posesie a avut ulterior de suferit destul de tare, deoarece gazonul s-a transformat într-o mlaștină. Însă, chiar și așa Ionuț Tănase a fost aproape de a marca golul doi pentru Știința, în partea a doua a jocului, dar șutul său de la 25 de metri a trecut pe lângă poartă. Însă golgheterul alb-albaștrilor, Marian Stoenac nu l-a mai iertat pe portarul gazdelor, în minutul 74, atunci când a șutat magistral din lovitură liberă de la 20 de metri. Dumbrăvița a fost foarte aproape de egalare în finalul partidei, dar Roberto Bodea a fost la post și i-a făcut pe fanii Științei prezenți la acest meci să plece fericiți acasă.

În acest moment FC Universitatea Craiova s-a distanțat la 10 puncte de Pecica și a profitat și de rezultatele înregistrate în etapa a 12-a.

ACS Poli Timişoara - LPS Cetate Deva    1-1
Sebastian Velcotă (56) / Bogdan Ţoiu (39 - penalty)
Crişul Chişineu Criş - Gloria Lunca Teuz Cermei    1-1
Alin Ciornei (83) / Claudiu Matiş (81)
Fortuna Becicherecu Mic - CS Hunedoara    2-2
Eduard Soare (12), Dacian Bîrză (52) / ... (2), (68)
Progresul Pecica - Flacăra Horezu    3-1
Sergiu Popa (36 - penalty), Bogdan Bozian (56), Dumitru Copil (90+3) / Mansour Gueye (81)
CSC Dumbrăviţa - U Craiova 1948 SA    1-2
/ Samuel Zimţa (9), Marian Stoenac (74)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii - ACSO Filiaşi    4-2
Alexandru Baranyi (6, 74), Sebastian Budur (50), Nicolae Şofran (54) / Laurenţiu Moţ (27, 59)
Viitorul Dăeşti - Gilortul Târgu Cărbuneşti
Naţional Sebiş - Şoimii Lipova     1-5

Sebastian Susan (53) / Denis Rusu (45+1), Vlad Filimon (60, 72), Andrei Sulea (66), Victor Prună (84 - penalty)