FC Universitatea Craiova a câștigat unul dintre cele mai importante jocuri din startul acestui campionat.

fcu horezu 190920

FCU i-a aratat lui Horezu cine este șeful în Seria 4, iar în prima repriză ocupanta locului doi în clasament a jucat de zici că nici nu ajunseseră la stadion. Alb-albaștrii au controlat autoritar primele 45 de minute, iar în partea a doua a jocului portarul Științei,  Roberto Bodea, 26 de ani, abia că a fost deranjat de oaspeți. Însă, tot în al doilea mitan, după ce a sesizat că Horezu trage de timp, Trică nu s-a pierdut cu firea și a mutat ca un maestru.

Lovitura fatală i-a dat-o omologului său de pe banca oaspeților în momentul în care a decis să îl scoată pe neobositul de până atunci Alex Raicea, l-a mutat pe dreapta pe puștiul Tudor, iar Robert Răducanu a întrat pe partea stângă de atac.

După câteva minute, deși are doar 23 de ani, Robert Răducanu a lovit ca un vulpoi bătrân și a demonstrat că nu degeaba a jucat în urmă cu câtiva ani în Liga 1, ba chiar ajunsese să semneze și cu Viitorul lui Gică Hagi. Atacantul Științei s-a înălțat magnific dintre fundașii lui Horezu, în minutul 86, a înscris cu capul și a adus toate cele trei puncte Științei.

FCU Horezu 190920 raducanu 01

Această victorie a făcut ca FC Universitatea Craiova să se detașeze pe primul loc în clasament, la cinci puncte de Horezu.

Abia acum suporterii Științei pot să se pregătească de marea sărbătoare de pe Oblemenco, acolo unde marți, de la ora 21:30, sunt așteptați peste 15.000 de fani ai alb-albaștrilor, cei care au sufletul curat și nu au trădat niciodată culorile sfinte ale Universității Craiova. Astfel, cu mic cu mare, toți suporterii lui FCU trebuie să fie prezenți la jocul cu Universitatea Cluj.

FCU: Bodea-Negru, Gugu, Dănănae, Cristiu-Pop, Tănase- Raicea, Stoenac, Zimța- Bălan

Au mai jucat: Dragu, Tudor, Răducanu, Codoban