FC Universitatea Craiova a învins cu scorul de 2-1 Gilortul Târgu Cărbunești.

 Capture FCU GILORTUL

Eugen Trică a declarat după finalul partidei cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu că gândul lui zboară deja la jocul cu Gilortul Târgu Cărbunești, dar că în mod sigur o să îi fie destul de greu să își recupereze atât de repede jucătorii pentru meciul din etapa a doua a campionatului Ligii 3. Și "Jose" știa ce știa, deoarece jocul cu Gilortul a fost unul destul de complicat.

Însă inimoșii suporteri din PS.97 și-au încurajat favoriții din primul până în ultimul minut al jocului, iar Trabalka i-a făcut fericiți pe fanii lui FCU,  pentru prima dată, abia în minutul 54, atunci când experimentatul Codoban l-a servit excelent pe atacantul venit de la Lipova, iar acesta nu l-a iertat pe portarul oaspeților.

Capture FCu 3

Însă, trei minute mai târziu Gilortul avea să egaleze, iar suporterii olteni au început să aibă din nou emoții. Dar Marius Avram a adus liniștea în tribune în minutul 73, atunci când a trimis mingea sub transversală, după o centrare excelentă venită din corner de la același Claudiu Codoban. Este foarte Important faptul că elevii lui Eugen Trică au avut reacție, după golul egalizator al oaspeților, iar cu multă dăruire și împinși de la spate de PS.97, jucătorii lui FCU s-au întors în Bănie cu toate cele trei puncte. Astfel că, în perioada următoare, Știința trebuie să se concentreze pe două fronturi, atât în campionat, cât și în Cupa României și trebuie să ne respectăm blazonul indiferent se situație.Capture fcu gilortul 2

FC Universitatea Craiova

Bodea, Negru, Dănănae, Avram, Tudor- Pop,Tănase- Raicea, Codoban, Boția- Trabalka

Au mai jucat: Stan, Rogoveanu, Gugu

SERIA 4, etapa 2

vineri, 30 august, ora 18:00

ACS Poli Timişoara - ACSO Filiaşi     1-2
Sebastian Velcotă (65) / Claudiu Ghighilicea (55, 83)
LPS Cetate Deva - CSC Ghiroda şi Giarmata Vii     0-4
Sebastian Budur (19), Liviu Herci (32), Cosmin Mancaş (69 - penalty, 72)

sâmbătă, 31 august, ora 18:00
U Craiova 1948 SA - Gilortul Târgu Cărbuneşti     2-1
Kevin Trabalka (54), Sorin Avram (73) / Andrei Meliţă (57)
Flacăra Horezu - Şoimii Lipova    2-0
Gueye Mansour (43, 64)
CS Hunedoara - Naţional Sebiş     4-2
Flavius Iacob (26), Andrei Vasinc (43), Robert Cristian (44 - penalty), Eduard Cornea (73 - autogol) / Cristian Hojda (18), Adrian Balha (65)
Gloria Lunca Teuz Cermei - Viitorul Dăeşti     2-4
Bogdan Burlă (42), Claudiu Matiş (54) / Andrei Dima (10), Florian Pîrvu (11), George Neacşu (79), Ştefan Paşoi (84)
Crişul Chişineu Criş - CSC Dumbrăviţa     1-1
Raul Ember (58)/ Octavian Drăghici (88)
Fortuna Becicherecu Mic - Progresul Pecica     2-0
Claudiu Roşie (12), Joseph Anagor (71)

Loc Echipă J V E Î Ma Pr G Pct
1. Universitatea Craiova 5 5 0 0 12 3 +9 15
2. ACS Flacăra Horezu 5 3 1 1 8 3 +5 10
3. CSC Ghiroda și Giarmata 5 3 0 2 10 5 +5 9
4. Fortuna Becicherecu Mic 5 2 3 0 7 4 +3 9
5. CS Hunedoara 5 3 0 2 10 8 +2 9
6. CS Viitorul Dăești 5 2 2 1 12 10 +2 8
7. ACS Progresul Pecica 5 2 2 1 6 6 0 8
8. CS Național Sebiș 5 2 1 2 9 10 -1 7
9. ACS Dumbrăvița 5 1 3 1 5 4 +1 6
10. ACSO Filiaşi 5 2 0 3 9 10 -1 6
11. CS Gloria Lunca-Teuz Cermei 5 1 2 2 10 10 0 5
12. CS Crișul Chișineu Criș 5 1 2 2 8 8 0 5
13. CS Șoimii Lipova 5 1 2 2 3 5 -2 5
14. LPS Cetate Deva 5 1 2 2 5 10 -5 5
15. CS Gilortul Tg. Cărbunești 5 0 1 4 4 13 -9 1
16. ACS Poli Timișoara 5 0 1 4 4 13 -9 1

FC Universitatea Craiova

Magazinul Oficial FCU

Următoarele etape

Sâmbătă, 28 Septembrie 2019
CS Hunedoara vs Universitatea Craiova
17:00 | Hunedoara
Sâmbătă, 5 Octombrie 2019
Universitatea Craiova vs CS Gloria Lunca-Teuz Cermei
15:00 | Stadionul Municipal Dr. Tr. Severin
Sâmbătă, 12 Octombrie 2019
LPS Cetate Deva vs Universitatea Craiova
15:00 | Deva
Sâmbătă, 19 Octombrie 2019
Universitatea Craiova vs CS Crișul Chișineu Criș
15:00 | Stadionul Municipal Dr. Tr. Severin

Clasament Liga 3, Seria a IV-a

Loc Echipă J Pct
1. Universitatea Craiova 5 15
2. ACS Flacăra Horezu 5 10
3. CSC Ghiroda și Giarmata 5 9
4. Fortuna Becicherecu Mic 5 9
5. CS Hunedoara 5 9
6. CS Viitorul Dăești 5 8
7. ACS Progresul Pecica 5 8
8. CS Național Sebiș 5 7
9. ACS Dumbrăvița 5 6
10. ACSO Filiaşi 5 6