LIVE FC Universitatea - Flacăra Horezu, ora 18.00

FC Universitatea Craiova a învins în deplasare principala contracandidată în lupta pentru promovare.

soimii lipova fcu

Elevii lui Eugen Trică au început cu dreptul campionatul în Liga 3, iar alb-albaștrii au câștigat partida cu Șoimii Lipova, scor 1-0, echipă care anul trecut a terminat pe locul 2 în seria a patra.

Cu Răducanu accidentat, Trică l-a trimis în primul 11 în locul acestuia pe Zimța, cel care s-a zbătut mult pe partea stângă de atac, ajutat și de câteva incursiuni în atac făcute de Cristiu.

Oltenii puteau deschide scorul încă din prima repriză prin Bălan, dar atacantul Științei a șutat în bară. Pe lângă gol a trecut și Stoenac, cel care a făcut o partidă excelentă la Pâncota.

Însă, în partea a doua a meciului Stoe nu l-a mai iertat pe Iliescu și a reușit să marcheze golul victoriei, după o centrare foarte bună venită de pe partea dreaptă de la Negru.

Dacă în prima repriză gazdele nu au avut nicio ocazie de gol, în partea a doua aceștia au trecut pe lângă egalare la singura lor șansă de a înscrie în poartă Științei. Însă oltenii puteau să majoreze diferența pe tabelă dacă Raicea și Bălan erau mai concentrați în fața porții gazdelor. Aceștia au avut două ocazii mari de gol.

peluza sud 12882

Merită semnalat aportul considerabil adus de PS.97 la acest meci, după ce fanii Științei prezenți în tribunele de la Pâncota și-au împins favoriții de la spate din primul până în ultimul minut. Cei aproximativ 500 de fani ai lui FCU au făcut un spectacol de zile mari, iar la finalul jocului băieții lui Eugen Trică le-au mulțumit acestora pentru susținere, după ce au rămas și-au cântat cu suporterii mai bine de 10 minute.

Victoria obținută la Pâncota, împotriva principalei contracandidate la promovare va conta enorm în economia acestui campionat.