FC Universitatea Craiova a câștigat cu 4-0 disputa cu Hermannstadt, după ce la pauză s-a intrat cu 0-0 la cabine.

RS703 IMG 2973 zimta tanase eso

Suporterii Științei erau convinși înaintea meciului cu Hermannstadt 2 că nici nu se pune problema învigătoarei acestui joc, ci doar scorul de pe tabelă. Acest lucru l-au crezut mai mult ca sigur și jucătorii lui FCU, cei care în prima repriză au prestat un joc modest cu un Perez aterizat parcă din alt film pe stadionul de la Severin. Astfel că, după ce golgheterul Claudiu Bălan nu prea s-a simțit nici el în apele sale, în prima repriză, Știința a intrat la pauză cu un 0-0, cel care le-a dat tuturor suporterilor Universității mari dureri de cap.

Însă Adrian Filip, tehnicianul principal al lui FCU, nu și-a pierdut cumpătul, iar după pauză a decis să îl oprească pe banca de rezerve pe mijlocașul Perez, cel care mai mult ca sigur a făcut cea mai slabă repriză a sa de când se află la Știința. Astfel că, în locul columbianului, a fost trimis pe gazon Alex Raicea iar piticul Științei a animat așa cum era de așteptat majoritatea acțiunilor de atac ale alb-albaștrilor. Profitând în partea a doua de un joc mult mai bun din partea oltenilor, dar și de faptul că adversarii au căzut fizic, ploaia de goluri s-a pornit către poarta celor de la Hermannstadt 2.

Primul care a spart gheața pentru olteni a fost golgheterul Claudiu Bălan, (min 59) cel care a ajuns la 20 de goluri marcate în acest campionat de Liga 3. Ulterior, Șter (min 73), Zimța, (min 76) și Răducanu, după un șut specatculos de la 18 metri, (min 85) și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor. Una peste alta rezultatul pare spectaculos, dar din sezonul următor este clar că jocul oltenilor trebuie să arate unul practicat ca de o adevărată echipă. La rândul lor și jucătorii alb-albaștrilor trebuie să intre cu determinare pe gazon meci de meci, deoarece toți cei care se află și se vor afla de acum în tricoul sfânt al lui FCU trebuie să nu uite niciun moment, dar niciun moment,  că intră în vestiarul lui FC Universitatea Craiova.